Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Koncerti v Hendrixu RadioLive! - Bort Ross

V oddaji "Radio live" smo gostili šentjernejskega milozvočnega Borta Rossa, ki nam je z zasedbo Nomadi predstavil večino skladb z aktualnega albuma "K tebi odpeljem svoje srce". Oddajo vodi Iztok Novak - easy

Koncerti v Hendrixu RadioLive! - Lara Baruca

V Studiu Hendrix se po dolgem času vrača edinstvena primorska glasbenica Lara Baruca. Petindvajset let po izdaji svojega prelomnega albuma "Kar Ne Piše" se Lara javnosti predstavlja z novim projektom "Botique 99", ki vključuje reinterpretacije pesmi iz leta 1999. Napoveduje izid novih avtorskih skladb ter butično koncertno turnejo, ki se bo začela maja v Portorožu. Lara B je svoj prvi album ponesla že pri sedemnajstih letih, temu pa so v naslednjem desetletju sledile še štiri odmevne plošče, po zadnjem singlu iz leta 2010 pa so jo glasbeni navdušenci le redko ujeli na domačih glasbenih odrih. Njen povratek je torej kot odlična priložnost, da prisluhnemo radijskemu koncertu v oddaji radioLive!, ki jo bo tokrat vodil Blaž Maljevac.

Dopoldan in pol Globina jelenovega speva požene kri po žilah

V začetku aprila je v Gornji Radgoni v sklopu mednarodnega sejma lovstva in ribištva potekalo 17. državno prvenstvo v posnemanju jelenjega rukanja. Tekmovalci, po večini lovci, ob pomoči posebne naprave izvajajo jelenov klic. Z rukanjem želijo samci razglasiti svoj primat na nekem območju in nanj privabiti čim več košut, hkrati pa sporočajo drugim jelenom, da v bližini niso zaželeni. Disciplina od tekmovalcev zahteva dober posluh, kajti posnemovalci se morajo čim bolj približati oglašanju rukajočih jelenov v različnih okoliščinah. Med boljšimi rukači je tudi Primorec Marko Mavri, član Lovske družine Podbrdo, ki je na zadnjem državnem prvenstvu osvojil 3. mesto. Ko jokajoči zaljubljeni jelen tava za košutami in išče ljubezen ali pa se zmagovalno oglaša po dvoboju z nasprotnikom, je to zelo čarobno in prvinsko doživetje, pravi Marko. V čarobni in ljubezenski svet jelenov je zvabil tudi Boštjana Simčiča.

Aktualno Radia Koper 'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' - 20 let

Na današnji dan pred dvajsetimi leti je Slovenija poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej. Ena največjih prireditev je bila v Novi Gorici, na kateri je bil tudi zamejski gospodarstvenik Boris Peric, ki dela in živi v Gorici. Nataši Uršič je povedal, da je Slovenija v tem obdobju izredno napredovala, kar se kaže tudi v višjem povprečju bruto družbenega proizvoda in standarda, kot ga imajo trenutno v Italiji. Po njegovem mnenju se bosta obe Gorici po koncu evropske prestolnic kulture povsem integrirali, kvaliteta življenja ter ponudbe pa je v obeh mestih že zdaj nadstandardna.

Dopoldan in pol Najlepših 25 pesmi za otroke Mance Izmajlove v glasbeni knjigi

Manca Izmajlova je pevka, ki je nastopala na že vseh slovenskih odrih in številnih tujih. Študirala je v Londonu in Moskvi, kjer je spoznala svojega moža, prav tako glasbenika Benjamina Izmajlova in skupaj ustvarjata številne glasbene zgodbe. Že štiri leta z družino - dvema najstniškima hčerkama se je pred manj kot letom dni pridružila dojenčica - živijo v Celovcu v Avstriji. Dovolj blizu Slovenije in dovolj daleč za nove priložnosti. Konec lanskega leta je luč sveta zagledala njuna glasbena knjiga za otroke " Najlepše pesmice za vse čase", v kateri Manca v novih glasbenih priredbah zapoje 25 znanih melodij, knjiga pa ima bogate ilustracije, notne zapise in zgodbe o glasbi - vsako pesem tako otrok prebere in sliši. O glasbeni knjigi, življenju v tujini, poznem novem materinstvu... se pogovarjata z Natašo Benčič.

Aktualno

Okusi ljubezni vabijo v mirensko in briško občino

Če ima Istra morje in če je paradni konj Posočja šport, potem se destinacije na Goriškem zavedajo predvsem svoje vloge na enogastronomskem tržišču. Okusi ljubezni, to skupni projekt destinacij miren-kras in goriška brda, ki meri tako na domače kot tuje goste, pravi direktorica briškega zavoda za turizem Tina Novak Samec: "Ciljamo na pridobitev novih obiskovalcev na širši destinaciji oziroma v naši regiji, seveda pa si obetamo prav s tovrstnimi aktivnostmi tudi povečevanje števila nočitev in pa pospeševanje prodaje pred domačim pragom." Druge teme: - Znane prve podrobnosti tokratnega predloga za premirje v Gazi, Izrael vztraja z načtovano ofenzivo v Rafi. - Gradnja kanalizacijskega omrežja v Kopru in Ankaranu zamuja. - Obnova kažete v Krajinskem parku Strunjan most med naravo in človekom. - Nogometaši Kopra se vzpenjajo na prvoligaški lestvici.

V desetih letih je število delovnih mest v Ajdovščini poskočilo za skoraj dve tretjini

Ajdovščina se letos lahko pohvali z visokim tretjim mestom po razvojnem indeksu med vsemi 212 slovenskimi občinami. Tudi občani so v anketi večinoma podprli njen hiter razvoj, ki si ga želijo tudi v prihodnje. V odaji tudi o tem: - V Poljubinju danes tradicionalna delavnica šempávskih pirhov. - Klopi ne ogrožajo le ljudi, temveč tudi živali - pse in mačke, pa tudi živino. - Čez dobro uro se bo s prvo etapo v okolici Torina začela 107. kolesarska dirka po Italiji. Glavni favorit za končno zmago je slovenski zvezdnik Tadej Pogačar.

Italijane skrbi vpliv na okolje pri gradnji dodatnega drugega tira

Dežela Furlanija-Julijska krajina želi prek italijanskega ministrstva za okolje od Slovenije pridobiti dodatna pojasnila glede ukrepov za zaščito okolja in krajine ob gradnji vzporednega drugega železniškega tira med Koprom in Divača. Med drugim jo skrbi vplivi na vodotoke in območje doline Glinščice. V oddaji tudi o tem: - Svetovni dan svobode medijev spremljajo opozorila o ozaveščanju novinarskega dela. - Najmanjši muzej v Sloveniji domuje v Vrtojbi. - Dobrodelna akcija Pomagajmo preživeti tudi za starejše, ki se na Karitas vse bolj obračajo po pomoč.

"Še nikoli ni bilo novinarstvo tako pomembno kot zdaj."

Danes je dan svobode medijev. Nova lestvica medijske svobode razkriva, da vlade po svetu vse bolj zanemarjajo svojo obveznost zaščite medijev. Tudi pri nas se pogoji za opravljanje novinarskega dela poslabšujejo, opozarjajo slovenske novinarske organizacije. Obenem pa je vsebin preveč, ljudje se bodo morali naučiti preverjati informacije. Ostali poudarki oddaje: - Mlajšim od 30 let je na voljo nova subvencija za zaposlitev za nedoločen čas. - Nova Gorica je postala kolesarjem bolj prijazna. - Poslovila se je novinarka, publicistka in aktivistka Manca Košir.

Javna dela so lahko korak do trajne zaposlitve

Tomažu se je ponudila priložnost za delo v sežanskem domu upokojencev, kjer so ga po zaključenem javnem delu tudi zaposlili na mesto receptorja. V oddaji tudi o tem: - 20 let v EU: Čeprav je večina mladih še vedno vezanih na domač kulturni prostor, se ta vse bolj širi tudi k sosedom. - Lani v zgornjem Posočju skoraj milijon prenočitev. Kakšen je utrip med prazniki? - Slovenski hokejisti so se po zmagi nad Italijo zavihteli na vrh lestvice.

"Spii"

Prejšnji petek je izšla plošča obalnega raperja, na katari smo poiskali tokratno Pesem tedna RA KP Zofa Lipa, obalni MC iz Strunjana, predstavlja novo skladbo »Za Vedno«. Bivši član skupine Luknje V Sistemu, je izdal svoj glasbeni prvenec Fantek Fazm že leta 2014. Sodeloval je z znanimi obalnimi Hip Hop artisti, kot so Drill, Burke in Reta. Leta 2016 je zmagal tematski hip hop battle v Postojni ter zmagal v hip hop battlu proti Shortiju na Hip Hop Reunionu v Cvetličarni. Po petih letih pavze se vrača nazaj z četrtim solo projektom z naslovom Spii. Na projektu se pojavijo producenti kot so Benjamin Shock, GIMI Productions, Neongee Beatz, Sajkoslav in Dule Sempler. Za dodatne vokale so poskrbeli Manca in Alma. Skladba Za Vedno, ki spremlja izid, govori o začetkih mladega ustvarjalca, ki skuša z trdim delom in predanostjo izpolniti svoje cilje. »Pesem vsebuje pozitivna sporočila za vse neodkrite, nepriznane umetnike.«

Živel 1.maj!

Mlajše generacije so prevrednotile uveljavljen odnos do dela. Praznik dela naj bo opomin na težko pridobljene pravice. V oddaji tudi o tem: - Prilagoditve in spremembe nas spremljajo tudi 20 let po vstopu v Evropsko unijo. - V tržaški pediatrični bolnišnici se zdravi osem ranjenih palestinskih otrok - Ministrstvo ponuja denar za vzdrževanje in obratovanje žičniških naprav v poletni sezoni. - Slovenski hokejisti se bodo pomerili z Italijani.

'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' - 20 let

Na današnji dan pred dvajsetimi leti je Slovenija poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej. Ena največjih prireditev je bila v Novi Gorici, na kateri je bil tudi zamejski gospodarstvenik Boris Peric, ki dela in živi v Gorici. Nataši Uršič je povedal, da je Slovenija v tem obdobju izredno napredovala, kar se kaže tudi v višjem povprečju bruto družbenega proizvoda in standarda, kot ga imajo trenutno v Italiji. Po njegovem mnenju se bosta obe Gorici po koncu evropske prestolnic kulture povsem integrirali, kvaliteta življenja ter ponudbe pa je v obeh mestih že zdaj nadstandardna.

Nocoj bodo zagoreli kresovi

Na predvečer praznika dela bodo prižgali kresove, ponekod so sindikati in nekatere druge organizacije organizirali kresovanja. Tako bo tudi na Markovcu v Kopru, v Borovem gozdičku v Novi Gorici in na grajskem vrtu v Ajdovščini. V oddaji tudi o tem: - Med prvomajskimi prazniki v Kobariškem muzeju brezplačna vodenja. - Avtocesto med Kozino in Črnim kalom bo obnavljalo podjetje Godina z bolgarskim partnerjem. - V Ankaranu sprejeli koncept za učinkovito rabo energije.

V istrskih občinah zadovoljni s turističnim obiskom med prazniki

V obalnih občinah v teh dneh lahko srečamo številne obiskovalce tako z drugih koncev Slovenije, kot iz drugih držav. V naši najbolj turistični občini so že konec minulega tedna zabeležili kar 30 odstotkov več gostov kot v enakem obdobju lani. Pester je tudi nabor kulturnih in kulinaričnih dogodkov, ki jih pripravljajo za obiskovalce. V oddaji tudi o tem: - inflacija se še naprej znižuje, - odločitev o podaljšanju nadzora na meji s Hrvaško bo znana v prihodnjih dneh, - občina Ankaran nadzorne organe poziva k ustavitvi zagona sušilnice blata, - v občini Pivka so zaključili več pomembnih naložb.

Pod Kraškim robom krajani še vedno brez hitrega interneta

V nekaterih vaseh v koprski občini nimajo dostopa do dovolj kakovostnega interneta. Telekomunikacijski operaterji komercialnega interesa za napeljavo optike v minulih letih niso videli. V prihodnje naj bi se v rešitev vključila Ministrstvo za digitalno preobrazbo in občina. V oddaji tudi o tem: - sindikalisti so Slovenijo in Italijo pozvali k čimprejšnji odpravi nadzora na meji, - kaj bodo pokazale statistike, ki razkrivajo sliko evropskega gospodarstva? - slovensko hokejsko reprezentanco danes čaka popravni izpit z Romunijo.

Glasba

Jutranji program

Od setve do žetve Klopi ne ogrožajo le ljudi, temveč tudi živali - pse in mačke

S pomladjo se je začela sezona klopov. Ti ne ogrožajo le ljudi, temveč tudi živali, saj prenašajo številne nevarne bolezni. O preventivi in zdravljenju smo se pogovarjali z dr. veterinarske medicine Mihaelo Bizjak. V Parku Škocjanske jame so pripeljali h koncu še enega od projektov, namenjenih obnovi in ohranjanju travišč in mokrišč, kjer živijo različne avtohtone rastlinske in živalske vrste. Izkrčili so skoraj 40 hektarov gozda na Vremščici in površine namenili paši, obnavljali pa so tudi travnike in kale. Aljoša Kirn pa na ranču Solne nad Ilirsko Bistrico goji industrijsko konopljo in jo pošilja v tujino na predelavo v zdravilne pripravke. Glede na vse predpise in zahteve je to opravilo pri nas vse prej kot enostavno, na to pot pa ga je popeljala bolezen njemu drage osebe.

Radijska kronika Naših 75 let

Ob 20ti obletnici proglasitve prve slovenske vlade smo leta 1965 na radiu slišali spomine Ajdovcev. V radijski kroniki Naših 75 let se bo dela na radiu Koper spomnil Drago Mislej Mef.

Radijska kronika Naših 75 let

Kako je nastajal pomorski zakonik? In kako se dela na Radiu Koper spominja Borica Arko? Radijske kronike v mesecu maju posvečamo arhivskim posnetkom, ki nosijo majsko oznako. Spominjamo se tudi naših nekdanjih sodelavcev

Radijska kronika Naših 75 let

Radijske kronike v mesecu maju posvečamo arhivskim posnetkom, ki nosijo majsko oznako. Spominjamo se tudi naših nekdanjih sodelavcev. V tokratni oddaji se bomo spomnili vstopanja Slovenije v EU, slišali boste tudi glas in spomin Boža Marinca.

Petkova anketa Ali je pol ure za malico dovolj?

Ker smo še vedno pod vtisi praznika dela, se bomo v današnji anketi posvetili odmoru na delovnem mestu. Zakon o delovnih razmerjih določa, da ima delavec, ki dela polni delovni čas, pravico do odmora, ki traja 30 minut. Čas odmora se všteva v delovni čas in je plačan. Ampak, ko se med delovnim časom odpravimo na zaslužen obrok, se pred menzami, restavracijami, trgovinami vije vrsta čakajočih, ki nestrpno pričakujejo, da lahko v miru pojejo, ali pa kupijo sendvič. Ali je to sploh možno opraviti v pol ure? Je zakonsko določen čas za odmor prekratek? Na Finskem je na voljo cela ura, v Italiji pa se odmor ne všteva v delovni čas.

Radijska kronika Naših 75 let

Radijske kronike v mesecu maju posvečamo arhivskim posnetkom, ki nosijo majsko oznako. Spominjamo se tudi naših nekdanjih sodelavcev. Tokrat se spominjamo oddaje Torklja z Ido Kogej.

Radijska kronika Naših 75 let

Maj je za našo hišo poseben, prazničen mesec. V tem mesecu bomo radijske kronike posvetili spominom na poročanje minulih let, desetletij. Pokukali bomo v arhiv preteklih majskih dni Radia Koper in se srečali z nekdanjimi sodelavci radia Koper. Boste še prepoznali njihov glas? V prvi oddaji je z nami Silva Ferletič.

None in nonoti Ignac Peršolja: Lepo je bilo, lepo. Boljše kot danes.

Danes gremo v Goriška Brda, kjer je v vasi Gonjače odraščal Ignac Peršolja, ki danes šteje 96 let. V domu upokojencev Podsabotín ga je obiskala Mateja Grebenjak. Govorila sta o spominih na otroštvo in o tem, kako je bilo odraščati v veliki družini s šestimi otroki.

Od setve do žetve Ohranjanje suhih travišč

Pozeba, ki tudi letos ni prizanesla kmetijstvu, je postala stalnica. O tem, kako so v najbolj kritičnih dneh reševali svoj pridelek, smo se pozanimali na eni od dolenjskih kmetij. Pridelovalci pa bi v prihodnje potrebovali tudi učinkovitejše ukrepe, ki bi jih podprla država. Govorili smo tudi o zakonodaji, ki se pripravlja na evropski ravni, glede proizvodnje in rabe rastlin, pridobljenih z novimi genomskimi tehnikami. Te so lahko koristne, prinašajo pa tudi nekatere pasti. Predstavili smo tudi prvi rezultatsko usmerjen ukrep, namenjen ohranjanju suhih travnikov, izvajati naj bi se začel prihodnje leto. Ključno pri tem je, da se kmetje naučijo spremljati stanje travišč in da se vzdrževanje ali izboljševanje zaščitenih habitatov tudi pošteno ovrednoti.

Petkova anketa Je dobro, da je Slovenija članica EU?

1. maja 2004 je Slovenija skupaj še z devetimi državami srednje in vzhodne Evrope postala članica Evropske unije. To je bila največja širitev te povezave v njeni zgodovini, kar so takrat imenovali »veliki pok«. Čeprav je bilo pred vstopom prisotne nekaj negotovosti, lahko danes ugotovimo, da je članstvo Slovenije v Evropski uniji izjemnega pomena. Slovenci glede na Eurobarometer nadpovprečno podpiramo EU, a udeležba na evropskih volitvah je med najnižjimi v Uniji. V današnji anketi smo nastavili ogledalo članstvu Slovenije v evropski družini

Radijski kviz So mostove, ceste in akvadukte res gradili Grki?

Prišel, videl, zmagal. Tako bi lahko v enem stavku strnili reševanje radijskega kviza s strani poslušalca Igorja iz Ilirske Bistrice. Tokrat smo se posvetili področju zgodovine, v kviz pa smo nastavili kar nekaj pasti. Bi se jim vi spretno izognili? Če se je nekaj zgodilo leta 1325, rečemo, da se je zgodilo v 14. stoletju. DA / NE Naši predniki so se na ozemlju Slovenije naselili v 6. stoletju pred našim štetjem. DA / NE Stari Rim je trajal do leta 476 (našega štetja). DA / NE Mostove, ceste in akvadukte so gradili Grki. DA / NE Francis Fukuyama je leta 1989 objavil znano tezo, da se zgodovina ponavlja. DA / NE

Dnevni program

Primorski kraji in ljudje Pestrost ustvarjanja Kulturnega društva Kras

Kulturno društvo Kras združuje 37 izredno dejavnih slikarjev, kiparjev in fotografov iz vseh štirih kraških občin. Društvo na leto organizira od 10 do 15 dogodkov, ki članom omogočajo, da se predstavijo širši javnosti in pridobijo nova znanja. Člani društva razstavljajo pri nas in v tujini in so bili za svoja dela že večkrat nagrajeni.

Dopoldan in pol Najlepših 25 pesmi za otroke Mance Izmajlove v glasbeni knjigi

Manca Izmajlova je pevka, ki je nastopala na že vseh slovenskih odrih in številnih tujih. Študirala je v Londonu in Moskvi, kjer je spoznala svojega moža, prav tako glasbenika Benjamina Izmajlova in skupaj ustvarjata številne glasbene zgodbe. Že štiri leta z družino - dvema najstniškima hčerkama se je pred manj kot letom dni pridružila dojenčica - živijo v Celovcu v Avstriji. Dovolj blizu Slovenije in dovolj daleč za nove priložnosti. Konec lanskega leta je luč sveta zagledala njuna glasbena knjiga za otroke " Najlepše pesmice za vse čase", v kateri Manca v novih glasbenih priredbah zapoje 25 znanih melodij, knjiga pa ima bogate ilustracije, notne zapise in zgodbe o glasbi - vsako pesem tako otrok prebere in sliši. O glasbeni knjigi, življenju v tujini, poznem novem materinstvu... se pogovarjata z Natašo Benčič.

Odprto za srečanja Euro Brozić: Odsotnost dialoga vodi v slepo ulico in poglabljanje problemov.

Praznik dela ponuja v razmislek številne teme, ki se nanašajo na položaj delavcev, delo kot táko in pravice, ki iz njega izhajajo. Gre za široko in zahtevno tematiko, s katero se je in se še vedno ukvarja Euro Brozić, ki je bil v času delovne aktivnosti med drugim generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije- KS 90, zdaj, ko je upokojen, pa je predsednik Sindikata upokojencev v okviru te iste organizacije. Na obeh funkcijah je imel in ima priložnost spremljati in sodelovati pri urejanju občutljivih odnosov med delodajalci, delavci in državo. O tem, kako gleda na dosežke in kje vidi največje izzive, bo razmišljal v oddaji Odprto za srečanja, ki jo je pripravila Jasna Preskar.

Dopoldan in pol Globina jelenovega speva požene kri po žilah

V začetku aprila je v Gornji Radgoni v sklopu mednarodnega sejma lovstva in ribištva potekalo 17. državno prvenstvo v posnemanju jelenjega rukanja. Tekmovalci, po večini lovci, ob pomoči posebne naprave izvajajo jelenov klic. Z rukanjem želijo samci razglasiti svoj primat na nekem območju in nanj privabiti čim več košut, hkrati pa sporočajo drugim jelenom, da v bližini niso zaželeni. Disciplina od tekmovalcev zahteva dober posluh, kajti posnemovalci se morajo čim bolj približati oglašanju rukajočih jelenov v različnih okoliščinah. Med boljšimi rukači je tudi Primorec Marko Mavri, član Lovske družine Podbrdo, ki je na zadnjem državnem prvenstvu osvojil 3. mesto. Ko jokajoči zaljubljeni jelen tava za košutami in išče ljubezen ali pa se zmagovalno oglaša po dvoboju z nasprotnikom, je to zelo čarobno in prvinsko doživetje, pravi Marko. V čarobni in ljubezenski svet jelenov je zvabil tudi Boštjana Simčiča.

Radio Koper svetuje Servis kolesa

Do 26.maja poteka projekt Polni zagona kolesarimo v službo. Namenjen je spodbujanju kolesarjenja kot trajnostne oblike mobilnosti in spreminjanju vsakodnevnih potovalnih navad. Za to, da bo pot s kolesom lažja in varna, so v okviru akcije po vsej Sloveniji organizirani brezplačni servisi koles. Ko je bil na voljo v Kopru, je Tjaša Škamperle tja zapeljala naše radijsko kolo. S serviserjem koles Borisom Režabkom je nastala svetovalna oddaja.

Dopoldan in pol Pihalni orkester Vrhpolje - "Crème de la crème" na Slovenskem

Na 42. tekmovanju Zveze slovenskih godb, ki je potekalo v soboto, 20. aprila, v Velenju, je Pihalni orkester Vrhpolje postal absolutni zmagovalec tekmovanja v 1. težavnostni stopnji. 70-članski sestav je navdušil mednarodno tekmovalno žirijo v sestavi Mitja Dragolič, Tomaž Habe, Gašper Salobir, David Rivas Dominguez in Taurisano Cosimo. Vrhopoljskim orkestrašem je dodelila kar 99,58 % vseh možnih točk.

Dopoldan in pol Mlajše generacije prevrednotile uveljavljen odnos do dela

Mlajše generacije se že dolgo spopadajo s prekarizacijo dela in fleksibilnostjo trga dela, ki prinašata negotovost, strah glede možnosti za preživljanje, nenazadnje za samostojno življenje. Novim razmeram so se mladi prilagoditi, tako da so prevrednotili uveljavljen odnos do dela. To zanje zdaj ni več absolutna vrednota, bolj cenijo ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. Delodajalci pa se na nove zahteve večinoma odzivajo prepočasi. Ponekod, denimo v zdravstvu, gostinstvu tudi zato vse težje zapolnijo delovna mesta.

Dopoldan in pol Ko spomin se več ne stara

Nimam časa. Tako pogosto pravijo upokojenci. Mogoče tudi zato, ker želijo v času, ki ga ne zaznamujeta več služba in delo, narediti tisto, česar niso v delovni dobi. Zato si izberejo več dejavnosti, hobije in tudi srečevanja. Člani Društva upokojencev Semedela so si zadali še eno nalogo - napisali so knjigo spominov. Ko spomin se več ne stara je zbir zapisov, ki so nastali - kot pravi ena od avtoric - iz spoštovanja in ljubezni do svojih prednikov. Tjaša Škamperle se je srečala z nekaj avtorji spominov

Morje in mi Živa Cankar: Sredi oceana se zaveš, da si nič, le kapljica v morju

V tokratni oddaji boste spoznali pomorščakinjo Živo Cankar. Zdaj je že več let zaposlena na Upravi za pomorstvo v Kopru, pred tem pa je na krovu trgovskih čezoceank preplula, tako rekoč, vse oceane. Najprej se je vkrcala kot kadetinja, na koncu je bila prva častnica krova. Desna roka kapitana. Kot pravi, je bila prva pot najdaljša. Na isti ladji je ostala 12 mesecev in 12 dni, se spominja. Živi ostajajo tudi spomini na trenutke, ko se med plovbo zaveš, da si zgolj kapljica v morju.

Dopoldan in pol Bi si upali danes skočiti v mrzlo Sočo?

Trend kopanja v mrzli vodi je že več let prisoten tudi v Sloveniji. Znanstveniki pravijo, da imata mrzel tuš in plavanje v mrzli vodi jezera ali reke, pa tudi morja, številne pozitivne učinke na organizem. Skupina z Goriškega se redno dobiva na Soči v Solkanu vsak 25. dan v mesecu, ki vsebuje črko r. Od septembra do aprila. 25. aprila so zaključili zimsko kopalno sezono na reki Soči. Ob zadnjem skoku v Sočo v sezoni 2023/24 jih je obiskala Mateja Grebenjak.

Dopoldan in pol Vesna: Čisto počasi ...

"Čisto počasi ..." je že tretji projekt pevke Vesne Forte. Vesna je pevka, ki je na slovenski glasbeni sceni prisotna že nekaj časa, vendar je do sedaj vedno delovala iz ozadja. Že dlje časa je članica zasedbe Thomas March Collective, kjer sodeluje že od samih začetkov, hkrati pa članica številnih acapella zasedb. Tokrat Vesna prvič stopa na piedestal in s pesmijo "Čisto počasi…" prihaja v slovenski glasbeni prostor. "Nič me ne spremeni...", tako nekako Vesna lebdi nad spremljavo prekaljenih slovenskih glasbenikov in z ljubeznijo nabitim tonom nadaljuje do refrena, kjer se vse ustavi. Ker je pač treba počasi - čisto počasi.

Koncerti iz studia Hendrix

Najnovejše

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik Okusi ljubezni vabijo v mirensko in briško občino

Če ima Istra morje in če je paradni konj Posočja šport, potem se destinacije na Goriškem zavedajo predvsem svoje vloge na enogastronomskem tržišču. Okusi ljubezni, to skupni projekt destinacij miren-kras in goriška brda, ki meri tako na domače kot tuje goste, pravi direktorica briškega zavoda za turizem Tina Novak Samec: "Ciljamo na pridobitev novih obiskovalcev na širši destinaciji oziroma v naši regiji, seveda pa si obetamo prav s tovrstnimi aktivnostmi tudi povečevanje števila nočitev in pa pospeševanje prodaje pred domačim pragom." Druge teme: - Znane prve podrobnosti tokratnega predloga za premirje v Gazi, Izrael vztraja z načtovano ofenzivo v Rafi. - Gradnja kanalizacijskega omrežja v Kopru in Ankaranu zamuja. - Obnova kažete v Krajinskem parku Strunjan most med naravo in človekom. - Nogometaši Kopra se vzpenjajo na prvoligaški lestvici.

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik V desetih letih je število delovnih mest v Ajdovščini poskočilo za skoraj dve tretjini

Ajdovščina se letos lahko pohvali z visokim tretjim mestom po razvojnem indeksu med vsemi 212 slovenskimi občinami. Tudi občani so v anketi večinoma podprli njen hiter razvoj, ki si ga želijo tudi v prihodnje. V odaji tudi o tem: - V Poljubinju danes tradicionalna delavnica šempávskih pirhov. - Klopi ne ogrožajo le ljudi, temveč tudi živali - pse in mačke, pa tudi živino. - Čez dobro uro se bo s prvo etapo v okolici Torina začela 107. kolesarska dirka po Italiji. Glavni favorit za končno zmago je slovenski zvezdnik Tadej Pogačar.

Dopoldan in pol Najlepših 25 pesmi za otroke Mance Izmajlove v glasbeni knjigi

Manca Izmajlova je pevka, ki je nastopala na že vseh slovenskih odrih in številnih tujih. Študirala je v Londonu in Moskvi, kjer je spoznala svojega moža, prav tako glasbenika Benjamina Izmajlova in skupaj ustvarjata številne glasbene zgodbe. Že štiri leta z družino - dvema najstniškima hčerkama se je pred manj kot letom dni pridružila dojenčica - živijo v Celovcu v Avstriji. Dovolj blizu Slovenije in dovolj daleč za nove priložnosti. Konec lanskega leta je luč sveta zagledala njuna glasbena knjiga za otroke " Najlepše pesmice za vse čase", v kateri Manca v novih glasbenih priredbah zapoje 25 znanih melodij, knjiga pa ima bogate ilustracije, notne zapise in zgodbe o glasbi - vsako pesem tako otrok prebere in sliši. O glasbeni knjigi, življenju v tujini, poznem novem materinstvu... se pogovarjata z Natašo Benčič.

Opoldnevnik Italijane skrbi vpliv na okolje pri gradnji dodatnega drugega tira

Dežela Furlanija-Julijska krajina želi prek italijanskega ministrstva za okolje od Slovenije pridobiti dodatna pojasnila glede ukrepov za zaščito okolja in krajine ob gradnji vzporednega drugega železniškega tira med Koprom in Divača. Med drugim jo skrbi vplivi na vodotoke in območje doline Glinščice. V oddaji tudi o tem: - Svetovni dan svobode medijev spremljajo opozorila o ozaveščanju novinarskega dela. - Najmanjši muzej v Sloveniji domuje v Vrtojbi. - Dobrodelna akcija Pomagajmo preživeti tudi za starejše, ki se na Karitas vse bolj obračajo po pomoč.

Odprto za srečanja Euro Brozić: Odsotnost dialoga vodi v slepo ulico in poglabljanje problemov.

Praznik dela ponuja v razmislek številne teme, ki se nanašajo na položaj delavcev, delo kot táko in pravice, ki iz njega izhajajo. Gre za široko in zahtevno tematiko, s katero se je in se še vedno ukvarja Euro Brozić, ki je bil v času delovne aktivnosti med drugim generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije- KS 90, zdaj, ko je upokojen, pa je predsednik Sindikata upokojencev v okviru te iste organizacije. Na obeh funkcijah je imel in ima priložnost spremljati in sodelovati pri urejanju občutljivih odnosov med delodajalci, delavci in državo. O tem, kako gleda na dosežke in kje vidi največje izzive, bo razmišljal v oddaji Odprto za srečanja, ki jo je pripravila Jasna Preskar.

Dopoldan in pol Globina jelenovega speva požene kri po žilah

V začetku aprila je v Gornji Radgoni v sklopu mednarodnega sejma lovstva in ribištva potekalo 17. državno prvenstvo v posnemanju jelenjega rukanja. Tekmovalci, po večini lovci, ob pomoči posebne naprave izvajajo jelenov klic. Z rukanjem želijo samci razglasiti svoj primat na nekem območju in nanj privabiti čim več košut, hkrati pa sporočajo drugim jelenom, da v bližini niso zaželeni. Disciplina od tekmovalcev zahteva dober posluh, kajti posnemovalci se morajo čim bolj približati oglašanju rukajočih jelenov v različnih okoliščinah. Med boljšimi rukači je tudi Primorec Marko Mavri, član Lovske družine Podbrdo, ki je na zadnjem državnem prvenstvu osvojil 3. mesto. Ko jokajoči zaljubljeni jelen tava za košutami in išče ljubezen ali pa se zmagovalno oglaša po dvoboju z nasprotnikom, je to zelo čarobno in prvinsko doživetje, pravi Marko. V čarobni in ljubezenski svet jelenov je zvabil tudi Boštjana Simčiča.

Jutranjik "Še nikoli ni bilo novinarstvo tako pomembno kot zdaj."

Danes je dan svobode medijev. Nova lestvica medijske svobode razkriva, da vlade po svetu vse bolj zanemarjajo svojo obveznost zaščite medijev. Tudi pri nas se pogoji za opravljanje novinarskega dela poslabšujejo, opozarjajo slovenske novinarske organizacije. Obenem pa je vsebin preveč, ljudje se bodo morali naučiti preverjati informacije. Ostali poudarki oddaje: - Mlajšim od 30 let je na voljo nova subvencija za zaposlitev za nedoločen čas. - Nova Gorica je postala kolesarjem bolj prijazna. - Poslovila se je novinarka, publicistka in aktivistka Manca Košir.

Opoldnevnik Javna dela so lahko korak do trajne zaposlitve

Tomažu se je ponudila priložnost za delo v sežanskem domu upokojencev, kjer so ga po zaključenem javnem delu tudi zaposlili na mesto receptorja. V oddaji tudi o tem: - 20 let v EU: Čeprav je večina mladih še vedno vezanih na domač kulturni prostor, se ta vse bolj širi tudi k sosedom. - Lani v zgornjem Posočju skoraj milijon prenočitev. Kakšen je utrip med prazniki? - Slovenski hokejisti so se po zmagi nad Italijo zavihteli na vrh lestvice.

Radio Koper svetuje Servis kolesa

Do 26.maja poteka projekt Polni zagona kolesarimo v službo. Namenjen je spodbujanju kolesarjenja kot trajnostne oblike mobilnosti in spreminjanju vsakodnevnih potovalnih navad. Za to, da bo pot s kolesom lažja in varna, so v okviru akcije po vsej Sloveniji organizirani brezplačni servisi koles. Ko je bil na voljo v Kopru, je Tjaša Škamperle tja zapeljala naše radijsko kolo. S serviserjem koles Borisom Režabkom je nastala svetovalna oddaja.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt